تاریخچه مختصر زیباسازی دندان‌ها

رسیدگی به دندان‌ها و حتی تزئین آنها، مربوط به عصر حاضر نیست. در طول تاریخ بسیاری از تمدن ها به معالجه دندان‌ها و حتی زیبا سازی آنها توجه خاصی داشته اند، به طوری که حتی در تمدن مایاها در چند هزار سال پیش برای تزئین دندان‌ها از سنگ‌های قیمتی استفاده می‌شد.

زمان می‌گذرد، ولی طبیعت انسان دست نخورده باقی می‌ماند. البته خوشبختانه علم دندانپزشکی در قرن گذشته پیشرفت سریعی داشته و امروزه به کمک کشفیات دانشمندانی همچون آقایان بونوکور و بوون، مواد و تکنیک هایی در اختیار دندانپزشکان قرار گرفته که دندانپزشکی را از صورت قرون وسطایی خود درآورده و تا حدی خوشایندتر و دلچسب‌تر کرده است.

هدف از دندانپزشکی زیبایی، پیوند میان علم و هنر و نیازهای درمانی و زیبایی بیماران است. در صورتی که مایلید درمان های زیبایی روی دندان‌های شما انجام شود، توجه داشته باشید که زمان و هزینه درمان دو فاکتور مهم به شمار می‌آیند. بدیهی است که هرگز با صرف وقت و هزینه نازل نمی‌توان به نتایج ایده‌آل رسید. البته باید به یاد داشته باشید که ارتباط کلامی‌خوبی با دندانپزشک خود برقرار کرده و هدف ازمراجعه خود را دقیق بیان نمایید. در این صورت، پزشک معالج شما می‌تواند با در نظر گرفتن وضعیت دندانی شما و وقت و هزینه ای که مایلید صرف کنید، طرح درمان مناسب را در اختیارتان بگذارد. از این رو بهتر است اطلاعات مختصری در مورد دندان‌ها و محیط دهان خود کسب کنید.

نسبت صورت و دندان‌ها

افراد مختلف بطور روزمره چهره شما را بارها مشاهده و ناخودآگاه، آنرا ارزیابی می‌کنند. بسیاری از مواقع، تنها به سبب ظاهرتان ممکن است مقبول واقع شده و یا پس زده شوید.

آیا شما به نظر خودتان صاحب چهره‌ای زیبا و جذاب می‌باشید؟ در صورتی که پاسخ شما مثبت است، به شما تبریک می گوییم. ولی در حقیقت، بسیاری افراد در چهره خود مواردی را مشادهده می کنند که خوشایندشان نیست و این ممکن است به علت عدم تقارن طبیعی چهره انسان‌ها باشد. البته تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اکثر افراد عدم تقارن را بر تقارن کامل ترجیح می دهند و مختصری عدم تقارن به زیبایی چهره و دندان‌ها کمک می‌کند.

در تصویر زیر دندان‌ها نام گذاری شده اند. به خاطر سپردن این اسامی ، خالی از فایده نخواهد بود. همان گونه که مشاهده می کنید‌، گاهی اوقات علاوه بر 6 دندان جلو، دندان‌های عقب نیز به هنگام لبخند مشخص می‌شوند. به همین خاطر، به هنگام ارائه طرح درمان، میزان مشخص‌شدن دندان‌های عقب نیز باید در نظر گرفته شود.

 

 

در تصویر زیر، مقطع دندان جلوی فک بالا مشخص شده است. هر چه به لبه دندان نزدیک‌تر می‌شویم ، ضخامت مینا بیشتر و عاج کمتر می‌شود. به همین خاطر، لبه دندان در افراد جوان که مینای دندانشان سالم و ضخیم است، حالتی نیمه شفاف و گاهی اوقان طوسی رنگ دارد. با افزایش سن ، ضخامت مینا کم شده و اندازه پالپ Pulp ( مغز دندان که حاوی عروق و اعصاب دندانی می‌باشد) کوچک می‌شود. به همین سبب، رنگ دندان زردتر شده، حساسیت آن نیز به علت عقب نشینی پالپ دندان کاهش می‌یابد.