لبخندتان را بشناسید

چه چیزی در لبخندتان نهفته است؟

دندان‌ها

1- به هنگام لبخند مختصر که دندان ها از هم جدا هستند ، آیا نوک دندان هایتان مشخص می شوند؟

هنگامی که لبخند می زنید یا صحبت می کنید، لبه دندان‌ها باید کمی مشخص باشند. در صورتی که لبه دندانهایتان ساییده شده باشد، یا خط لبخندتان پایین باشد، به نظر خواهد رسید که یا دندان ندارید، یا فراموش کرده‌اید دندان مصنوعی تان را داخل دهانتان بگذارید. در این موارد با استفاده از کامپازیت رزین ، روکش ، یا لامینیت می توان بر این مشکل فائق آمد. البته پیش از انجام کار باید وضعیت بر هم آمدن دندان‌ها در فک تان توسط دندانپزشک بررسی شود.

دندان‌های این بیمار به علت خط لب پایین او مشخص نبودند

که موجب نارضایتی از ظاهر لبخندش شده بود.

با استفاده از لامینت چینی دندان‌ها بلند شد

و خط لبخند تصحیح گشت.

 

2- آیا دو دندان جلوی فک بالای شما کمی بلندتر از دندان‌های مجاورشان می‌باشد؟

در حالت طبیعی ، دو دندان سانترال بالا باید کمی بلندتر از دندان‌های کناری (لترال) باشند تا به صاحبان، ظاهری جوان ببخشند. این دندان‌ها هم ارتفاع دندان‌های نیش در کناره‌های دهان می‌باشند. « خط لبخند» یک خط فرضی است که از لبه دندان‌های جلوی فک بالا می گذرد و با لبه فوقانی لب پایین موازی است. اگر این خط به سمت پایین انحنا داشته باشد، لبخند فرد حالت جوان پیدا می‌کند، ولی اگر صاف باشد ، نشان‌دهنده سایش دندان‌ها و بالا رفتن سن است.

 لبه دندان‌ها به علت سایش کوتاه شده‌اند

استفاده از لامینیت چینی جهت بلند‌کردن دندان‌ها و تصحیح خط لبخند

 

3- آیا دو دندان جلوی شما خیلی بلند هستند؟

دراین موارد، لبخند به اصطلاح عامه حالت خرگوشی یا گرازی پیدا می کند. برای رفع این مشکل می‌توان دندان‌های کناری را با کامپازیت (Laminate) یا لامینیت (Composite ) بلند کرد و یا این که می توان لبه دندان‌های میانی را کوتاه کرد.

دندان‌های میانی بلند

 

کوتاه کردن لبه دندان‌های میانی و لامینیت

کردن دندان‌های کناری تسط کامپازیت

 

4- آیا دو دندان جلوی شما خیلی پهن است؟

دندان‌های پهن، صورت را چاق تر نشان می دهند. در این موارد با درمان های ارتودنسی و ترمیمی می توان نسبت و عرض دندان‌هارا تصحیح نمود. البته گاهی نیز لازم است که روی چهار یا حتی شش دندان جلو کار شود.

دندان میانی پهن

           استفاده از لامینیت چینی برای تصحیح عدم  تناسب عرض دندان‌ها

 

5- آیا شش دندان جلوی شما از لحاظ ارتفاع یکسان هستند؟

این مشکل می تواند به عللی از جمله سایش، دندان قروچه یا خرد شدگی لبه دندان‌هاپیش آید که موجب می گردد دندان‌هاهم ارتفاع بشوند و چهره فرد را مسن تر جلوه بدهند.

 

دندان‌های هم ارتفاع و لبخند مسن : در صورتی که بیمار دچار دندان قروچه و سایش دندان باشد،

ممکن است در مفاصل فک، گردن و سر خود نیز درد و ناراحتی حس کند .

 

6- آیا بین دندان‌هایتان فاصله وجود دارد؟

در صورتی که این فاصله به تازگی در بین دندان‌هاایجاد شده، ممکن است به علت بیماری لثه یا عادات دهانی مانند فشار دادن زبان بین دندان‌هاباشد. در این صورت بهتر است به فکر درمان آن باشید. چنان چه هیچ مشکلی وجود ندارد و از ظاهر دندان‌های خود راضی هستید، به آنها دست نزنید. ولی در صورت تمایل، برای بستن این فاصله می توانید از میان سه روش درمانی کامپازیت یا لامینیت چینی (Porcelain Laminate Veneer ) یا ارتودنسی یکی را برگزینید.

 

فاصله میان دندان‌های جلو

پرکردن فاصله توسط کامپازیت

 

7- آیا دندان‌های پیشین شما به هنگام لبخند زدن بیرون زده به نظر می رسند؟

دندان‌های بیرون زده علاوه بر ظاهری ناخوشایند می توانند موجب بروز ناهنجاری‌های صورت نیز بشوند. در این موارد بهترین درمان، ارتودنسی و به دنبال آن، روکش یا لامینیت دندان‌ها است.

 

دندان‌های بیرون زده و تغییر رنگ یافته

(در این موارد درمان شامل پرکردن، روکش و گاه ارتودنسی می‌باشد.)

 

8-آیا دندان‌هایتان نامرتب و شلوغ هستند؟

دندان‌های نامرتب علاوه بر ناخوشایند کردن ظاهر لبخند، از تمیز شدن کامل دندان‌هانیز ممانعت به عمل آورده و احتمال بروز بیماری های لثه ای و پوسیدگی را بالا می برند. بهترین درمان چنین دندان‌هایی، ارتودنسی است. حتی در سنین بالا و در میان افراد بالغ، البته در مواردی که بیمار تمایل به درمان ارتودنسی نداشته باشد و میزان درهم بودن دندان‌هاکم تا متوسط باشد، می توان به کمک ترمیم های کامپازیت، لامینیت یا روکش کردن، ظاهر آنها را بهبود ببخشید.

نامرتبی دندان‌های جلوی فک پایین

صاف کردن دندن های جلوی فک پایین توسط لامینیت چینی

 

9-هنگامی که لبخند وسیع بر لب می آورید، آیا تمام دندان‌هایتان یک رنگ می‌باشند؟

تغییر رنگ می تواند به عللی از جمله جرم گرفتگی، پرکردگی بدرنگ، تغییر رنگ ناشی از مصرف آنتی ببوتیک تتراسایکلین یا پوسیدگی ایجاد شود که هر کدام از عوامل فوق درمان های مخصوص به خود را می طلبد.

تیرگی دندان میانی فک بالا به علت روت کانال قدیمی

سفید کردن دنداتن توسط بلیچینگ

 

10-آیا در سطح دندان‌هایتان لکه های سفید یا قهوه ای وجود دارد؟

تغییر رنگ های سفید که به صورت لکه های سفید روی سطح مینا مشخص می‌باشد. به علت کم بودن کلسیم مینا ایجاد می شود که می توان آنها را توسط روش‌های سایش جزئی مینا ( مایکرو ابرژن – Microabrasion )، ترمیم های کامپازیت، یا لامینیت پرسلن تصحیح نمود.

تغییر رنگ های قهوه ای عموما به علت بالا بودن فلوراید آب آشامیدنی ایجاد می شوند، که آن را فلوروزیس (Flurosis ) می نامند و درمان آن سایش جزئی مینا، بلچینگ ( Bleching - سفید کردن دندان )، لامینیت کامپازیت یا پرسلن می‌باشد.

فلوروزیس ناشی از بالا بودن مقدار

فلوراید آب آشامیدنی

درمان بدرنگی فلوروزیس توسط سایش

جزئی مینا ( میکروابرژن )

 

11-در صورتی که دندان‌های جلوی شما پر کردگی دارد، آیا رنگ آنها با دندان‌هایتان همخوانی دارد؟

پرکردگی های سفید پس از چند سال در دهان رنگ گرفته و نیاز به پولیش خواهند داشت. مواد غذایی رنگی مانند قهوه، شکلات، نوشابه های رنگی، و همچنین دخانیات، سرعت رنگ پذیری این ترمیم ها را افزایش می دهند. گاهی اوقات بهتر است پرکردگی کاملا تعویض شود.

 

 

پرکردگی‌های رنگ گرفتۀ دندان‌های جلو

 

برطرف‌کردن رنگ گرفتگی توسط تعویض پرکردگی‌ها

 

12-آیا یکی از دندان‌های جلوی شما تیره تر از بقیه است؟

در صورتی که یکی از دندان‌های شما تیره تر شده باشد، ممکن است عصب دندانتان صدمه دیده یا از بین رفته باشد. در این صورت، ابتدا عصب دندان باید معالجه شده، سپس با روش های سفید کردن دندان (بلچینگ) تغییر رنگ آن تصحیح شود. در برخی موارد، جهت بر طرف کردن تیرگی رنگ دندان، ممکن است نیاز به پوشاندن سطح بیرونی دندان با کامپازیت، لامینیت چینی یا حتی در برخی موارد نیاز به روکش باشد.

تیره شدن دندان جلو

به علت از بین رفتن عصب دندان

تصحیح بدرنگی توسط بلیچینگ

 

13-آیا شش دندان جلوی فک پایین تان نامرتب هستند؟

در صورتی که دندان‌های جلوی فک پایین شما نامرتب باشند، برای مرتب کردن آنها بهتر است در وحله اول از ارتودنسی استفاده کنید. در مواردی که این بی نظمی مختصر باشد، می توان با استفاده از کامپازیت، لامینیت چینی یا تراش مختصر لبه های بیرون زده دندان‌ها، ظاهر آنها را تاحدی بهبود بخشید.

نامرتب بودن دندان‌های جلوی فک پایین

تصحیح توسط لامینیت‌های کامپازیتی

14-آیا چهار دندان جلوی فک پایین هم ارتفاع می‌باشند؟

هم ارتفاع نبودن این دندان‌هابه هنگام صحبت موجب جلب توجه طرف مقابل به این بی نظمی خواهد شد. برای رفع این مشکل می توان از تراش مختصر لبه دندان‌هاهمراه با ترمیم کامپازیتی یا بدون آن استفاده کرد.

هم ارتفاع نبودن دندان‌های جلوی پایین

تصحیح توسط تراش جزئی لبۀ دندان‌ها

15-آیا دندان‌های عقبتان بدرنگ و تیره می‌باشد؟

تیرگی دندان‌های عقب ممکن است در اثر پرکردگی های سیاه، پوسیدگی یا پرکردگی های سفید خراب باشد. در این موارد می توان با برداشتن ترمیم قبلی و حذف پوسیدگی و قرار دادن ترمیم سفید جدید، مشکل را حل کرد.

 

16-آیا طوق ( محل اتصال دندان و لثه ) دندان‌هایتان دچار سایش و خوردگی شده و حالت فررفتگی در گردن دندانتان به وجود آمده که با ناخن حس می شود؟

عوامل به وجود آورنده این ضایعات عبارتند از : مسواک زدن محکم و افقی، تحلیل لثه، کشیدن ناخن به طوق دندان‌ها، خوردن مواد اسیدی مانند آب لیمو و گیر کردن نابجای دندان‌های بالا و پایین. این ضایعات علاوه بر نازیبا کردن دندان‌ها، موجب حساسیت آنها نیز می شود و چنان چه درمان نشوند، سریعا پیشرفت می کنند، زیرا سرعت سایش عاج حدودا 5 برابر مینا است. بهترین راه درمان این ضایعات ترمیم توسط کامپازیت است.

سایش طوق دندان

ترمیم توسط کامپازیت

17-آیا لثه هایتان به هنگام لبخند وسیع مشخص می شود؟

در صورتی که به هنگام لبخند وسیع مقدار زیادی از لثه هایتان مشخص می شود، احتمالا یا لب بالای شما کوتاه است، یا لبخندتان بالا است. در این صورت بهتذ است از لثه هایتان خوب نگهداری کنید، تا دچار بیماری لثه ای نشوید. همچنین در صورت امکان از روکش کردن دندان‌هایتان جلو پرهیز کرده و چه بهتر که آنها را با کامپازیت ترمیم کنید.

خط لب پایین

                                             خط لب متوسط

خط لب بالا

18-آیا پرکردگی ها، لامینیت ها و روکش های دندان‌هایتان طبیعی به نظر می رسند؟

طبیعی به نظر رسیدن روکش ها تا حد زیادی مربوط به کار تکنسین دندان پزشکی است. چنان چه مایل باشید روکش دندان‌هایتان تا حد امکان شبیه به دندان طبیعی باشد، بهتر است از دندان پزشک خود درخواست کنید که برای ساخت روکش دندان تان از یک تکنسین ماهر استفاده کند. البته در نظر داشته باشید که برای این کار باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

روکش های غیر طبیعی

تعویض روکش‌های قدیمی و استفاده از روکش‌های بدون فلز

 

لثه‌ها

19-آیا لثه‌های شما صورتی و صاف به نظر می رسند یا قرمز و متورم؟

لثه‌های سالم و طبیعی صورتی رنگ بوده و قوام آنها سفت است. قرمزی و تورم لثه ها نشانه بیمار بودن آنها است. این بیماری می تواند به علل مختلفی از جمله وجود جرم و پلاک، پرکردگی ها و روکش های خراب عارض شود. به منظور درمان چنین لثه ای ابتدا باید جرم ها و پلاک ها از روی دندان و اطراف لثه تمیز شده و به اصطلاح جرم گیری شود. سپس در صورتی که در اطراف دندان‌های مورد نظر پرکردگی یا روکش خرابی وجود دارد، تصحیح یا تعویض شوند. باید به یاد داشته باشید که بهترین راه نگهداری از لثه ها مسواک زدن پس از هر وعده غذا و استفاده از دهان شویه و آب نمک رقیق و نخ دندان است.

 

لثه‌های سالم

لثه‌های متورم و بیمار

20- آیا لثه هایتان دچار تحلیل و عقب رفتگی شده‌اند؟

در صورتی که حس می کنید لثه هایتان تحلیل رفته اند، به آن بی اعتنا نباشید. با عقب رفتن لثه ها، ریشه دندان‌هاعریان شده و به سرعت دچار حساسیت، سایش یا حتی پوسیدگی می شوند. در این موارد بهتر است با متخصصین لثه جهت پیوند لثه یا درمان های دیگر مشورت کنید.

تحلیل لثه دندان نیش فک بالا

ترمیم ضایعه توسط پیوند لثه

21- آیا فرم لثه‌های اطراف دندانتان هلالی و کنگره ای است؟

لثه‌ها بطور طبیعی دندان‌ها را در بر گرفته و میان آنها را پر می کنند. به همین خاطر، لثه‌ها فرم هلالی به خود می گیرند. در صورتی که لثه‌ها دچار بیماری شده و تحلیل رفته باشند، لبه آنها صاف شده، از حالت هلالی خارج می شوند. در این صورت بهتر است با متخصصین لثه جهت درمان مناسب مشورت شود.

 

لثه‌های بیمار با فرم غیر طبیعی و صاف

بوی دهان

22-آیا بوی دهان شما به علت پوسیدگی و یا بیماری لثه ای ناخوشایند است؟

چنانچه با مسواک زدن مکرر و رعایت بهداشت، باز هم بوی ناخوشایندی در دهانتان احساس می کنید، بهتر است به دندان پزشک خود مراجعه کنید. علل بوی بد دهان می تواند بهداشت بد، پر کردگی های خراب، پوسیدگی و عفونت دندان‌ها و بیماری لثه ای باشد. البته غیر از عوامل فوق می‌توان به ناراحتی‌های سینوس‌ها و مشکلات گوارشی نیز اشاره کرد.

چنان چه تصمیم به درمان دندان پزشکی زیبایی گرفته اید، بهتر است سوالات زیر را از دندان پزشک خود بپرسید:

1-     روش های درمانی و طرح درمان زیبایی ارائه شده برای من چه می‌باشد؟

2-     ظاهر دندان‌های من در خاتمه درمان به چه صورت خواهد بود؟

3-     طول مدت درمان من چقدر خواهد بود؟

4-     پس از خاتمه در مان به چه روشی باید از ترمیم‌ها نگهداری کنم؟

5-     ترمیم‌های انجام شده تا چه حدی به دندان‌هایم شباهت خواهند داشت؟

6-     آیا لازم خواهد بود که عادت های غذایی خود را تغییر دهم؟

7-     میزان سایش ترمیم های انجام شده چه مقدار است؟

8-     نحوه پرداخت هزینه های مربوطه چگونه خواهد بود؟

به هنگام انتخاب دندان پزشک زیبایی به نکات زیر توجه داشته باشید :

1-  در صورت امکان به دندان پزشکانی مراجعه کنید که در زمینه دندان پزشکی ترمیمی و زیبایی تجربه و مهارت کافی داشته باشند.

2-   با مراجعه به مراکز دانشگاهی و تخصصی ( بخش های دندان پزشکی و ترمیمی و زیبایی ) می توانید با متخصصینی که در این زمینه فعالیت دارند، آشنا شوید.

3-  با مراجعه به انجمن های تخصصی دندان پزشکی مانند « انجمن متخصصین دندان پزشکی ترمیمی ایران» می توانید نسبت به دریافت فهرست نام افرادی که در این زمینه تخصص دارند، اقدام نمایید.

4-     با آشنایان خود که در این زمینه تجربه داشته اند، مشورت کنید.

5-     چنان چه برای معالجات دندان پزشکی زیبایی اقدام می کنید، فقط به دنبال قیمت ارزان نباشید.

6-  از دندان پزشک خود بخواهید عکس های بیماران قبلی خود را به شما نشان دهد تا در مورد  نتیجه کار خود به یک ذهنیت کلی دست یابید. البته به یاد داشته باشید که دهان و دندان‌های افراد با هم تفاوت دارند و نمی توانید انتظار داشته باشید که دندان‌هایتان کاملا شبیه به دندان‌های شخص دیگری بازسازی و ترمیم شوند.

7-  از مراجعه به دو یا چند دندان پزشک متخصص ترمیمی و زیبایی به قصد نظر خواهی از آنها هراس نداشته باشید، خصوصا اگر نسبت به طرح دندان پزشک خود تردید دارید.

 

هزینه درمان

دندان پزشکی زیبایی بهره وری از علم و تکنیک و خصوصا هنر و ظرافت در ایجاد دندان‌هایی سالم و لبخندی زیبا است. به همین سبب با توجه به زمان کار بیشتر و دقت و ظرافت بالاتر، هزینه بیشتری را می طلبد. به هنگام انتخاب دندان پزشک به تجربه، سوابق و مدارک او توجه کنید. در صورت امکان از بیماران قبلی او نیز درباره نتیجه درمانشان سوال کنید. قیمت پایین لزوما به نفع شما نیست. زیرا گاهی اوقات دندان پزشک برای جبران هزینه نازل دریافتی، زمان کمتری را برای درمان شما صرف کرده یا از مواد و لابراتوارهای ارزان قیمت تری بهره می برد. برخی اوقات هزینه کار لابراتواری که برخی تکنسین های دندانی مطالبه می کنند، بیش از آن چیزی است که بعضی دندان پزشکان برای پرکردگی های خود دریافت می کنند.

مهم‌ترین عامل برای دستیابی به لبخند مورد نظرتان، بالا بردن سطح ارتباط با دندان پزشک معالج‌تان است. موارد مورد نظر خود را با او در میان گذاشته و به پیشنهادهایش برای طرح درمان توجه کنید. در فصل های آینده درباره ناهنجاری های دندان پزشکی زیبایی و شیوه های درمان آنها توضیح بیشتری ارائه داده خواهد شد.