نامرتبی دندان‌ها

Tooth Crowding

نامرتبی دندان‌ها می‌تواند ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار داده و از اعتماد به نفس او بکاهد. از علل نامرتبی دندان‌ها می‌توان به بزرگ بودن اندازه آنها نسبت به فک و کشیدن دندان‌های شیری پیش از موعد افتادنشان اشاره کرد.

مسلما ارتودنسی مناسب‌ترین روش برای درمان نامرتبی دندان‌ها خصوصا در موارد شدید آن است. ولی در صورتی که میزان این نامرتبی کم باشد یا بیمار تمایلی به درمان ارتودنسی نداشته باشد، می‌توان از روش‌های درمانی دیگر به همین منظور استفاده کرد.

 

●‌ تراش مختصر لبه دندان‌ها (Cosmetic Contouring )

در صورتی که نامرتبی دندان‌ها در حد مختصر و ضخامت مینای دندان‌ها کافی باشد، می‌توان با‌تراش مختصر لبه و کناره‌های دندان به طوری که آسیبی به آن نرسد، وضعیت قرار گرفتن دندان‌ها را تا حدی تصحیح کرد. بهتر است پس از‌تراشیدن دندان‌ها سطح آنها را پالیش و صاف کرد.

بهتر است از ین روش درمانی در مورد کودکان استفاده نشود، چون عصب دندان بزرگ‌تر و حساس‌تر است و این کار می‌تواند موجب حساسیت دندان‌ها شود.

نامرتبی مختصر دندان ها

رفع مشکل توسط تراش مختصر لبه و کناره های دندان ها

● استفاده از باندینگ و کامپازیت‌ها (Bonding/Composites )

بسیاری از مواقع از‌ترمیم‌های کامپازیت همراه با‌تراش مختصر لبه دندان‌ها، بطور توام استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر دو دندان وسط بیرون زده‌تر و دو دندان کناری داخل‌تر باشد، می‌توان به سطح خارجی دندان‌های کناری کامپازیت اضافه کرد تا بیرون زده‌تر به نظر برسند و از کناره‌ها و لبه دندان‌های وسط کمی‌تراشید تا تو رفته به نظر برسند. این درمان سریع‌تر و کم هزینه‌تر از ارتودنسی است و به دندان آسیب چندانی نمی‌رساند.

نا مرتبی دندان جلو

 

بیرون آوردن دندان توسط قرار دادن 

لامینیت کامپازیتی

● لامینیت کردن (Laminating or Facing )

لامینیت کردن نیز می‌تواند همانند باندینگ در مواردی که نامرتبی دندان‌ها به مقدار کم تا متوسط باشد، نتیجه بسیار خوبی بدهد. البته در مورد لامینیت ابتدا بباید کمی‌از قسمت بیرون و لبه‌تراش داده شده و سپس قالب گیری شود. لامینیت ها پس از آماده سازی در لابراتوار، روی دندان چسبانده می‌شوند.

از آنجا که پشت دندان‌ها‌تراش نمی‌خورند، ممکن است ضخامت دندان‌ها با هم تفاوت کند و لب و زبان بیمار در چند روز اول پس از درمان به آن عادت نداشته باشد که این مشکل پس از چند روز حل شده و بیمار به وضعیت جدید عادت خواهد کرد.

نا مرتبی دندان‌های  جلو

صاف کردن و تصحیح نامرتبی دندان‌های جلو توسط لامینیت چینی

نامرتبی دندان‌های فک بالا و پایین

 

صاف کردن و تصحیح نامرتبی دندان‌ها در فک بالا توسط لامینیت چینی

و در فک  پایین توسط لامینیت کامپازیت

● روکش کردن (Capping )

در مواردی که میزان نامرتبی دندان‌ها بیشتر باشد یا این که یک یا چند دندان از پیش روکش داشته باشند و بیمار تمایل به درمان ارتودنسی نداشته باشد، می‌توان از روکش کردن جهت صاف و مرتب کردن دندان‌ها کمک گرفت.