تاثیر لثه‌ها بر لبخند

The Impact of Gums on Smile

 

اگر دندان‌ها را مانند تابلویی زیبا فرض کنیم، لثه‌ها را می‌توان قاب آن در نظر گرفت. چنان چه لثه‌ها و بافت نگهدارنده دندان‌ها دچار بیماری شوند، زیبایی لبخند را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند.

لثه‌های طبیعی و سالم به رنگ صورتی و از لحاظ قوام، سفت و بدون خونریزی هستند. بیماری لثه‌ای به صورت سرخی، تورم، خونریزی لثه و لقی دندان مشاهده می‌شود. عوامل بوجود آورنده بیماری‌های لثه‌ای عمدتا عدم رعایت بهداشت و در برخی موارد، عوامل ارثی و بیماری‌های عمومی‌می‌باشند.

لثه سالم

لثه بیمار

● درمان بیماری‌های لثه‌ای

در صورتی که لثه‌ها و نسوج نگه دارند اطراف دندان‌ها دچار بیماری شوند، باید به متخصصین لثه مراجعه کرد. نخستین مرحله درمان، جرم گیری و آموزش بهداشت است. چنان چه‌این کار به نحو صحیح انجام شود و خود بیمار دستورات بهداشتی شامل استفاده مرتب از مسواک، نخ دندان و دهان شویه‌های ضد باکتری را رعایت نماید، شاید در برخی موارد نیاز به درمان‌های پیشرفته تر نباشد.

ولی اگر بنا به تشخیص متخصصین لثه نیاز به جراحی باشد،‌این کار باید حتما انجام بگیرد تا از لقی و از دست رفتن دندان‌ها جلوگیری شود. عموما پس از جراحی لثه، طول دندان‌ها بلندتر به نظر می‌رسد و فواصل انها کمی‌باز می‌شود که می‌توان‌این فواصل را با کامپازیت پر کرد و ظاهر خوشایند تری به دندان‌ها بخشید.

به وجود آمدن فاصله میان دندان ها پس ازجراحی لثه

بستن فواصل توسط کامپازیت

● تحلیل و عقب نشینی لثه (Gum Recession )

از آنجا که امروزه بیماران تمایل بیشتری به نگهداری از دندان‌های خود پیدا کرده اند و بطور کلی سطح بهداشت در جامعه بالا رفته است، دندان‌های بیماران تا سنین بالاتری در دهانشان باقی می‌مانند. در‌این موارد، لثه‌ها به علت مسواک زدن شدید و متوالی دچار صدمه شده و به مرور زمان تحلیل می‌روند و عقب نشینی می‌کنند. به‌ این ترتیب ارتفاع دندان‌ها ظاهرا افزایش می‌یابد و روی ریشه دندان‌ها عریان می‌شود. در نتیجه، ممکن است دندان‌ها نسبت به سرما و گرما دچار حساسیت شوند و احتمال پوسیدگی‌های ریشه بالاتر رود.

راه درمان تحلیل و عقب رفتگی لثه، پیوند آزاد لثه و سایر روش‌های جراحی ترمیمی‌لثه است.

تحلیل لثه در ناحیه دندان نیش فک بالا

 

پوشاندن ریشه توسط پیوند آزاد لثه

(جراح لثه: دکتر اردشیر رنجبری)

● سایش طوق دندان‌ها (Cervical Abrasion)

گاهی به علت مسواک زدن شدید و محکم به حالت افقی، سطح خارجی دندان‌ها در ناحیه طوق و گردن آنها ساییده می‌شود و حالت فرورفتگی پیدا می‌کند. در صورتی که‌این فرورفتگی‌ها کوچک باشند . دندان دچار حساسیت نشده باشد، نیازی به درمان نخواهد بود و فقط باید تماس نابجای دندان‌ها حذف و روش مسواک زدن بیمار تصحیح شود. اما در مواردی که مقدار و عمق‌این ضایعات زیاد باشد، بهتر است توسط مواد هم رنگ دندان مانند کامپازیت‌ها ترمیم شوند.

گاهی اوقات‌این ضایعات به علت مصرف مواد خوراکی اسیدی مانند آب لیمو و ترشیجات یا بیمارهای معده و بازگشت اسید معده به دهان‌ایجاد می‌شوند. در حقیقت علت تخریب نسج دندان در‌این موارد حل شدن شیمیایی مینای دندان است. در‌این صورت روش درمان شامل محدود کردن مصرف مواد اسیدی، معالجه بیماری معده و نهایتا ترمیم حفرات‌ایجاد شده با کامپازیت می‌باشد.

سایش طوق دندان

ترمیم توسط کامپازیت

 

● لبخند لثه‌ای (Gummy Smile)

گاهی اوقات به افرادی برمی‌خوریم که به هنگام لبخند مقدار زیادی از نسج لثه آنها مشخص می‌شود. علت‌این عارضه می‌تواند بلند بودن ارتفاع فک بالا، کوتاه بودن لب بالا یا کوتاه بودن دندان‌ها باشد. درمان‌این ناهنجاری در موارد پیشرفته جراحی فک و صورت و در موارد خفیف تر، جراحی لثه است. در صورتی که طول دندان نیز کوتاه باشد، بهتر است ابتدا لثه بیمار توسط جراحی بالاتر برده شود و سپس با استفاده از لامینیت چینی یا کامپازیت، ارتفاع دندان‌ها تصحیح شود.

لبخند لثه ای

درمان (جراح فک : دکتر ابوالحسن مسگرزاده)

در مواردی که لثه‌ها در یک یا چند دندان بالاتر یا پایین تر از سایر دندان‌ها باشند، پیش از درمان ترمیمی‌و زیبایی بهتر است جراحی لثه در حد طبیعی خود قرار داده شده تا با سایر قسمت‌ها هماهنگ به نظر برسند.

نا هماهنگی ارتفاع لثه و نامرتب بودن

دندان ها

هم ارتفاع کردن لثه ها توسط جراحی و

تراش مختصر دندان ها برای لامینیت

تصحیح نا مرتبی دندان ها و التیام لثه

پس از قرار لامینیت چینی