پرکردگی‌های سفید دندان‌های عقب

پوسیدگی‌های سطح جونده دندان‌های عقب یکی از شایع‌ترین بیماری‌های انسان بوده و درمان آن گذشته از مسئله زیبایی، از جنبه سلامتی ضروری به نظر می‌رسد، زیرا این پوسیدگی‌های جزئی پس از مدتی رشد کرده، علاوه بر تخریب نسج دندان ممکن است به عصب دندان نیز صدمه برساند که در این صورت، نیاز به درمان عصب یا روت کانال خواهد داشت. به همین خاطر بهتر است هر شش ماه یک بار برای معاینات دوره ای به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا در صورت بروز چنین ضایعاتی، در همان مراحل اولیه جلوی آن را بگیرید.

در سالیان گذشته دندان‌های عقب را به طور معمول با مواد سیاه یا آمالگام (Amalgam ) ترمیم می‌کردند. ولی امروزه با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه ساخت کامپازیت‌ها و چسب‌های دندان پزشکی صورت گرفته، با کمی‌دقت و صرف وقت می‌توان دندان‌های عقب را نیز با مواد سفید پر کرد و علاوه بر حفظ نسج دندان، زیبایی را نیز به آن اعاده نمود.

تراش حفره برای کامپازیت

تراش حفره برای آمالگام

تراش حفرات کامپازیتی کلا محافظه کارانه تر از آمالگام است و نسج دندان سالم تر باقی می‌ماند.

در مواردی که تخریب نسج دندان بیشتر باشد و نتوان آنرا بطور مستقیم با کامپازیت ترمیم کرد، می‌توان از روش‌های غیر مستقیم و پر کردگی‌های سفید لابراتواری سود جست که به این نوع پرکردگی‌ها«آنلی همرنگ» (Onlay )می‌گویند. این روش، دو تا سه جلسه طول می‌کشد . پس از تراش دندان و حذف پوسیدگی‌ها، از دندان مزبور قالب گیری شده و قالب دندان به لابراتوار ارسال می‌گردد. در لابراتوار پس از ریختن گچ مخصوص به داخل قالب، نگاره مثبت دندان حاصل می‌شود که تکنسین می‌تواند روی آن ترمیم هم رنگ را که از جنس چینی یا کامپازیت لابراتواری می‌باشد، فرم داده و به مطب دندان پزشک ارسال کند. در جلسات بعدی، دندان پزشک پر کردگی لابراتواری را پس از امتحان، در جای خود می‌چسباند.

پرکردگی های آمالگام خراب قدیمی

ترمیم های کامپازیت خلفی جدید

پرکردگی کامپازیت خراب قدیمی

ترمیم  کامپازیت خلفی جدید

در مواردی که تاج دندان بکلی تخریب شده باشد،پس از انجام معالجات ریشه و بازسازی تاج دندان که «پست و کر»)(Post & Core نامیده می‌شود، از دندان قالب‌گیری شده و برای آن روکش ساخته می‌شود

بازسازی تاج دندان توسط پست و کر کامپازیتی

ساخت روکش تمام چینی برای دندان  آسیای کوچک فک پایین

ذکر این نکته واجب است که هنوز در هیچ کتاب و منبع علمی‌ نیامده که استفاده از آمالگام برای بدن انسان خطرناک و یا سمی ‌است. البته در برخی از تحقیقات علمی‌به خطر جیوه آزاد برای محیط زیست، خانم‌های باردار و مبتلایان به بیماری‌های کلیوی اشاره شده، ولی این به مفهوم کنار گذاشتن محسنات آمالگام، بخصوص در ایران نیست. این محسنات شامل قیمت ارزان‌تر، طول عمر نسبتا بالا و سهولت کابرد آن است.